Jak jsme v klubu badatelů pěstovali krystaly

29.06.2020

Slovo krystal v lidech většinou vyvolává představu vzácných kamenů vybroušených do úžasné krásy a nesmírné ceny. Však víte- rubín, smaragd, safír, diamant a mnohé další.
Tyto kameny jsou velmi zajímavé i bez broušení. Jejich vznik se váže do hluboké minulosti, do dob utváření povrchu naší planety. Používají se nejen ve šperkařství. Krystaly jsou předurčené i k vědeckým účelům. Věděli jste, že v dávných dobách se z nich vyráběly čočky do dalekohledů a k výrobě prvního laseru byl použit umělý rubín? V současné době se pro průmyslové účely používají právě uměle vytvořené krystaly. Jsou levnější.
V badatelském klubu, který byl letos otevřen v rámci projektu „Zvýšená kvalita vzdělávání v Domě dětí a mládeže“ v DDM Moravská Třebová, jsme se rozhodli takové umělé krystaly vypěstovat. Spokojili jsme se s obyčejnějšími druhy krystalů, i když jeden z nich je prý nad zlato.
Rozhodli jsme se vypěstovat krystaly z kuchyňské soli, řepného cukru, kamence, hořké soli, skalice modré a boraxu.
Mladí badatelé se podíleli na všech fázích přípravy vodných roztoků podle návodu. Naučili se, jak se pracuje v laboratoři. Museli dodržovat bezpečnostní pravidla při práci, odměřovat sypké materiály i tekutiny, udržovat pracoviště v čistotě, míchat složky roztoků, označovat vzorky, pozorovat průběh krystalizace, provádět zápisy o pokusech.
Trpělivost i dílčí nezdary nás neodradili. Nakonec jsme vypěstované krystaly vyjmuli z nádob a věřte, bylo na co se koukat. Odměna předčila očekávání. Na stole před námi ležely hromádky krystalů a vypadaly jako poklad. Různé tvary lesknoucí se krásy bylo nutné ještě prozkoumat z vědeckého hlediska- krystalografického.
Badatelé si domů odnesli kousek od každého druhu. S rodiči provedli povrchovou úpravu, aby výpěstky zakonzervovali, a zbytek našeho pokladu použijeme k vytvoření výstavky v DDM.

A ještě něco.... My všichni v DDM moc děkujeme vedoucím, kteří tak vzorně připravovali a vymýšleli úžasný program pro naše badatele. Těmi vedoucími jsou Dagmar Jarošová a Kamil Sopoušek a my se moc těšíme na příští školní rok. A víte proč? Nově pro všechny mladší i starší zájemce připravujeme kroužek badatelů :-).

Fotografie z našeho bádání naleznete v naší fotogalerii v sekci projektové aktivity